O plemeni
Trocha historie
Flat coated retriever pochází z Anglii a to z 19. století křížením novofoundlandského psa, labradorského retrívra a irského setra a nejspíše i border kólie.
Není přesně znám důvod, proč bylo toto plemeno vyšlechtěno, ale používalo se k lovům nebo jako přinašeč sestřelených ptáků z vody.
Oficiální a aktuální standard byl vydán až v roce 2009, do této doby prošlo plemeno mnohými změnami. Dnes se využívají jako canisterapeuti, záchranáři, lovci, nebo jen jako společník. První jedinec plemene byl
do Česka dovezen v 80. letech 20. století a to z Anglie. Ten ale nebyl ani zapsán do plemenné knihy, ani se nestal plemeníkem. První zaregistrovaný flat coated retriever v tuzemsku byla fena Kajta Mimojska*.
Skvěle vyrovnané a přátelské plemeno. Neútočí, není agresivní a je to ideální rodinný pes. Lehce se cvičí, je bystrý a inteligentní a k tomu všemu má ještě skvělý vztah k dětem i k jiným zvířatům.
Má rád vodu a pohyb, je to skvělý aportér a má vyvinuté lovecké pudy.
Zdraví
I u Flatíků se v průběhu života mohou vyskytovat některé choroby. Mají vyšší riziko vzniku rakoviny. Vyskytnout se může maligní histiocytóza, lymfosarkom, hemangiosarkom, osteosarkom nebo fibrosarkom.
Z jiných nemocí se může vyskytnout dysplazie kyčelního kloubu, luxace pately, šedý nebo zelený zákal, případně torze žaludku.
Proto doporučuji toto probrat s veterinářem a popřípadě udělat nezávislé testy. I když nebudete plánovat chovnost přeci jen, může to prodloužit život vašim čtyřnohým přátelům.*
Péče a výživa
Ke správnému vývoji potřebují pejsci kvalitní a vyváženou stravu, která je bohatá na vitamíny a minerály.
Retrieveři obecně rostou velmi rychle kolem 4-7 měsíců, což pak způsobuje náchylnost k onemocnění nebo špatnému vývinu kostí.
Naše fenka je od malička krmena granulemi ND společně se syrovou stravou. (*B.A.R.F.)
V dospělosti má krmnou dávku rozdělenou do dvou jídel. Ráno dáváme kolem 60% a večer zbývajících 40% krmné dávky. Vždy krmím až po procházce, po fyzickém výkonu.
U správně krmeného pejska by měla být hmatná dvě poslední žebra.
Ve spoustě článků se dočtete, že i když je Flatík brán jako velký společník, nedoporučuje se chovat v bytě.
Ano, je občas náročnější na pohyb a také je velmi závislý na svých lidech, ale pokud pejskovi dáte lásku a dostatek prostoru, půjde s vámi kamkoliv a přizpůsobí se.
Určitě není pro žádného pejska dobré, aby byl celý den sám. I nám lidem to vadí a stýská se nám po kontaktu. Mohou proto trpět úzkostmi a dát to najevo ničením věcí.
Vždy je dobré ho zaměstnat a ne jen fyzicky, ale hlavně ho psychicky unavit.
Trénink a socializace
Od začátku jsme se snažili, aby štěňátko poznávalo vše, co kolem něj žije.
Chodili jsme na menší procházky po městě, pomalu se poznávali s ostatními zvířátky, s našimi členy rodiny, ale pořád mi v hlavě vrtalo, zda jednou nebudu jezdit na výstavy.
Nejvíce nám pomohla naše chovatelka Martinka, které patří velké DÍKY. Předala nám své zkušenosti a informace a toho si vážím nejvíce.
Co se týče socializace a tréninku poslušnosti, rozhodla jsem se pro návštěvu výcvikového centra.
Dodneška stále navštěvujeme "cvičák". Ze začátku jsem tomu moc nevěřila, přeci jen, ne všichni, co se věnují psům, to umí, ale to nemůžu říci o naší lektorce Hance. Je skvělá a jsem opravdu ráda, že jsem měla tu možnost jí poznat.
Nechodím tam ani tak se psem, ale pes chodí semnou, protože je to v nás v lidech, jak pracovat s pejsky. Pořád se učíme novým věcem, a i když je naše fenka skvělá a už to nepotřebuje, bereme to jako setkání s přáteli a s novými lidmi (pejsky).
Kategorie dle FCI: VIII – slídiči, retrieveři a vodní psi
Sekce 1 retrieveři – s pracovní zkouškou.
Barva: černá nebo játrová
Velikost
Upřednostňovaná výška:
Psi: 59 – 61,5 cm (23-24 palce)
Feny: 56,5 – 59 cm (22-23 palce)
Upřednostňovaná hmotnost v pracovní kondici:
Psi: 27-36 kg (60-80 lbs),
Feny: 25-32 kg (55-70 lbs).
Důležité odkazy
KCHLS – https://kchls.cz/
ČMKU – https://www.cmku.cz/
Retriever Klub CZ – https://www.retriever-klub.cz/
Dog office – https://www.dogoffice.cz/
*Zdroj internetové stránky